Diagnostyka molekularna alergii – najważniejsze aspekty zastosowania DMA w praktyce klinicznej.
W roku 2020 na łamach World Allergy Organization Journal ukazał się artykuł „A WAO — ARIA — GA2LEN consensus document on molecular-based allergy diagnosis (PAMD@): Update 2020” będący uaktualnieniem konsensusu ekspertów z dziedziny alergologii. Poruszane są tam najważniejsze aspekty dotyczące zastosowania diagnostyki molekularnej alergii (DMA) w praktyce klinicznej. Autorzy, uaktualnionego dokumentu z 2013 roku przybliżają zagadnienia związane z DMA zaczynając od jej podstaw – w pracy znajdziemy np.: definicje najważniejszych terminów związanych z alergologią molekularną, opis dostępnych narzędzi diagnostyki molekularnej alergii, z uwzględnieniem testów badających stężenie sIgE bazujących na pojedynczych oznaczeniach molekuł, jak i testów multiparametrowych, w tym testowi ImmunoCAP® ISAC (Thermo Fisher Scientific Inc., Uppsala, Szwecja) oraz ALEX® (Macro Array Diagnostics GmbH, Wiedeń, Austria).
Autorzy zestawili w jednej tabeli molekuły alergenowe dostępne do komercyjnego oznaczenia z wyróżnieniem molekuł, które znajdują się wyłącznie na określonym teście multiparametrowym. Z klinicznego punktu widzenia istotny jest rozdział poświęcony grupom pacjentów, które mogą odnieść szczególną korzyść z włączenia DMA do procesu diagnostycznego.
W aktualizacji z 2020 roku przedstawiono najważniejsze informacje na temat molekuł alergenów wziewnych, pokarmowych i kontaktowych w oparciu o wyniki najnowszych badań. Wśród nowych interesujących zagadnień poruszanych w publikacji z 2020 roku, a nieomówionych w pierwszej wersji artykułu, można znaleźć dane dotyczące uczulenia na grupę białek oleozyny czy też anafilaksji zależnej od alergenów pokarmowych indukowanych wysiłkiem (Ansotegui et al. World Allergy Organization Journal (2020) 13:100091; http://doi.org/10.1016/j.waojou.2019.100091)
Opracowały:
Dr n. med. Emilia Majsiak 1,2,3, Magdalena Choina 3,4
1. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Medyczny. Collegium Medicum
2. Dział Medyczny, EMMA MDT Sp. z o.o.
3. Polsko-Ukraińska Fundacja Rozwoju Medycyny, Lublin, Polska
4. Uniwersytet Medyczny w Lublinie, studentka VI roku kierunku lekarskiego